Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

9 KËSHILLA PËR TË Ndaluar Dëshirat për SHEQER

9 KËSHILLA PËR TË NDALUAR DËSHIRJEN PËR SHEQER-min

Dëshira për sheqer prek shumë njerëz. Për fat të mirë, ju mund të shmangni dëshirën duke ndjekur këshilla të tilla si të përmbaheni në një vakt të shëndetshëm dhe të kënaqshëm, të ecni në lëvizje, të keni një fruta në dispozicion dhe të pini ujë.

A përjetoni vazhdimisht dëshirat për sheqer? Ju merrni një karamele dhe dëshironi një tjetër dy orë më vonë. Gjithçka që dëshironi është të merrni një rostiçeri me sheqer. Me shumë individë që përjetojnë dëshira për sheqer, profesionistët e shëndetit e theksojnë këtë si një pengesë për t'iu përmbajtur një diete të shëndetshme. Është e rëndësishme të mbani mend se dëshirat e tilla nuk tregojnë se trupi juaj ka nevojë për ushqim. Përkundrazi, ka të bëjë me atë që është në trurin tuaj. Kjo është arsyeja pse ne kemi ngushtuar 9 këshillat e mëposhtme për t'ju ndihmuar të mos i dorëzoheni dëshirave për sheqer.

Qëndroni në një vakt të shëndetshëm, të plotë

Një aspekt i dëshirave është se nuk do të thotë se jeni të uritur, por truri juaj kërkon një shpërblim të caktuar. Fatkeqësisht, t'i rezistosh kësaj kërkese nuk është e lehtë. Megjithatë, fokusimi në një vakt të shëndetshëm që ju lë të ngopur për më gjatë mund të ndihmojë në realizimin e mashtrimit. Pasi të keni marrë mallin, është mirë të merrni menjëherë ushqim të vërtetë për ta kundërshtuar atë.

Prandaj, do të thotë që ju duhet të keni gjithmonë diçka të rezervuar për skenarë të tillë. Mos humbisni ushqimet e shëndetshme në kuzhinë. Përveç kësaj, ju mund të përgatisni disa vakte të shëndetshme më herët, p.sh., ato të pasura me proteina si vezët, peshku dhe mishi që do t'ju ndihmojnë të frenoni urinë. Mos harroni, ju duhet të qëndroni elastik kur të shfaqet dëshira për sheqer dhe të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur mbeturinat.

Merrni vakte rregullisht

Përveç ngrënies së vakteve të shëndetshme që do t'ju lënë më të ngopur për më gjatë, duhet t'i merrni rregullisht. Nëse kaloni shumë kohë përpara se të hani vaktin tuaj të ardhshëm, ka shumë mundësi që të keni dëshira për sheqer dhe ka më shumë gjasa të dorëzoheni. Në këtë pikë, ju jeni të prekshëm për t'u vendosur për çdo gjë që mund t'ju ndihmojë të frenoni urinë.

Prandaj, mund të synoni të hani pas çdo 3 deri në 5 orë. Bërja e kësaj do të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Veçanërisht, ju mund të merrni më shumë proteina, drithëra dhe ushqime të tjera të pasura me fibra që ju bëjnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Gjithashtu, ju mund të prishni vaktet tuaja, në mënyrë që të mos e teproni.

Bëni dush të nxehtë

Njerëzit i trajtojnë dëshirat për sheqer në mënyra të ndryshme, dhe marrja e dusheve të nxehtë ka rezultuar e dobishme. Prandaj, ju gjithashtu mund t'i jepni një goditje. Megjithatë, sigurohuni që ta mbani ujin ujë të nxehtë, me kusht që të jeni rehat. Mos u nxitoni; merrni kohën tuaj të ëmbël; 5 deri në 10 minuta në dush ose banjë të nxehtë është perfekte. Lëreni ujin të zbresë mbi supet tuaja dhe mbrapa ndërsa ndjeni nxehtësinë. Kur gjithçka të ketë mbaruar, dëshira juaj për sheqer ka të ngjarë të përfundojë.

Një ecje e shpejtë mund të bëjë mashtrim

Ndonjëherë, gjithçka që duhet për të larguar dëshirën është të dilni dhe të bëni një shëtitje të shpejtë. Bërja e kësaj ju ndihmon të largoheni nga ushqimi me sheqer që dëshironi aq shumë. Për më tepër, mund të vraponi, të bëni disa mbledhje, të ngrini pesha ose të kryeni ndonjë ushtrim tjetër që mund t'ju ndihmojë të largoni mendjen nga dëshira. Prandaj, kur të shfaqet dëshira për të pasur diçka me sheqer, ngrihuni dhe vazhdoni të lëvizni ose largohuni. pasi një ndryshim i peizazhit mund të jetë ajo që ju nevojitet.

Merrni një Frut

Të kesh fruta në dorë është një mënyrë e shkëlqyer për të shmangur dëshirat për sheqer. Kur është në dispozicionin tuaj, mund ta kapni lehtë dhe ta merrni në vend që të shkoni për rostiçeri tuaj me sheqer. E mira e frutave është se ato janë të ngarkuara me lëndë ushqyese dhe fibra të dobishme për trupin tuaj. Prandaj, ju jo vetëm që i mbani larg dëshirat, por e mbani trupin tuaj të shëndetshëm në këtë proces.

Ju nuk do të dëshironit të humbisni ëmbëlsinë natyrale të frutave, ndaj mos kini frikë ta përdorni atë. Prandaj, sigurohuni që të keni disa banane, ananas, portokall ose mollë përreth. Frutat e thata dhe arrat janë gjithashtu një opsion i mirë.

Pini pak ujë

Sipas disa individëve, qëndrimi i hidratuar i ndihmon ata të shmangin dëshirat për sheqer. Përkundrazi, kur trupi i tyre është i dehidratuar, ata priren të kenë dëshirën për të marrë produkte me sheqer. Prandaj, mund ta provoni edhe këtë hak. Herën tjetër kur të ndjeheni sikur gjithçka që ju nevojitet është një rostiçeri me sheqer, një karamele ose ndonjë gjë e tillë, merrni një gotë ujë dhe pini një pije në vend të kësaj. Kjo është e shëndetshme dhe ju bën të ndiheni kaq të hidratuar.

Qëndroni larg nga nxitësit

A ka ndonjë artikull të veçantë që nxit dëshirat tuaja për sheqer? Nëse po, do të ishte mirë ta shmangni atë. Prandaj, kjo do të thotë që ju duhet të zbuloni se çfarë është saktësisht dhe ta shmangni atë. A është një vend apo aktivitet që ju bën të dëshironi të hani atë rostiçeri me sheqer dhe shumë për të? Bëj më të mirën për t'u larguar ose për t'i kaluar ato.

Merrni gjumë të mjaftueshëm

Keni nevojë për gjumë të mjaftueshëm dhe cilësor për të qenë të shëndetshëm. Për më tepër, kur flini siç duhet, mund të zvogëloni edhe dëshirat tuaja. Prandaj, shmangni çdo gjë që mund t'ju pengojë të merrni gjumin cilësor që ju nevojitet. Gjithashtu, shmangni çdo shpërqendrim ose aktivitet që mund t'ju pengojë të bëni gjumë të mjaftueshëm, të tilla si shikimi i televizorit para se të shkoni në shtrat.

Mbani nën kontroll nivelet tuaja të stresit

Ka raste kur disa përjetojnë dëshira për sheqer për shkak të stresit të tepërt. Nëse është kështu, këshillohet të shmangni çdo gjë që mund t'ju sjellë stres. Kur më në fund e arrini këtë dhe keni gjithçka nën kontroll, ju qëndroni më të shëndetshëm dhe madje mund të shmangni dëshirën për të marrë ushqime me sheqer.

Përfundim

Disa individë mund të marrin ushqime të padëshiruara dhe me sheqer në mënyrë të moderuar pa asnjë problem. Fatkeqësisht, të tjerët vuajnë nga dëshira dhe duket se nuk arrijnë të kontrollojnë veten. Ata duan të marrin çdo gjë që dëshirojnë dhe ta marrin atë. Nëse është kështu, është e rëndësishme t'i shmangni ato sepse këto janë zakone të pashëndetshme për t'u larguar. Mos u dorëzoni pas dëshirave për sheqer nëse nuk doni të jeni të varur. Lajmi i mirë është se disa këshilla mund t'ju ndihmojnë në luftën tuaj. Ju mund të bëni një shëtitje kur të shfaqet dëshira, të hani një vakt të shëndetshëm që të mbush, të pini ujë, të merrni disa fruta ose t'i shmangni shkaktarët.

Etiketat e postimeve:

Barbara është një shkrimtare e pavarur dhe një këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet në Dimepiece LA dhe Peaches and Screams. Barbara është e përfshirë në iniciativa të ndryshme arsimore që synojnë t'i bëjnë këshillat për seksin më të aksesueshme për të gjithë dhe të thyejnë stigmat rreth seksit në komunitete të ndryshme kulturore. Në kohën e saj të lirë, Barbara kënaqet duke ecur nëpër tregjet e vjetra në Brick Lane, duke eksploruar vende të reja, duke pikturuar dhe duke lexuar.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }