Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

DIETA GM: GJITHA QË DUHET TË DINI PËR TË

DIETA GM GJITHA QË DUHET TË DINI PËR TI-min

Dieta e General Motors pretendon se ju ndihmon të humbni 15 kilogramë në 7 ditë. Edhe pse kjo është e mundur, është vetëm e përkohshme dhe do të rifitoni peshë sapo të ndaloni së ndjekuri dietën. Përveç kësaj, ai nuk mbështetet nga shkenca dhe i mungojnë lëndët ushqyese thelbësore të trupit.

Ndërsa kërkimi për humbje peshe bëhet më i zakonshëm, disa dieta bëhen më të njohura. Dieta GM (General Motors), për shembull, premton t'ju ndihmojë të humbni 15 paund (6.8 kg) në vetëm 7 ditë. Është një dietë strikte që kontrollon llojet e ushqimeve që duhet të merrni. Përveç kësaj, ushqimet si fasulet duhen shmangur sepse ato 'gjoja kanë kalori të larta'. A keni menduar ndonjëherë nëse kjo dietë funksionon vërtet në planin afatgjatë dhe nëse vërtet duhet ta ndiqni atë? Trajtojeni këtë artikull si informatorin tuaj dhe përdorni atë për të ditur gjithçka rreth dietës GM, duke përfshirë pamjen e saj, avantazhet e saj dhe anët negative.

Kuptimi i dietës GM

Para se të futemi në detaje të tjera të vogla, na tregoni se çfarë është dieta GM. Përkufizohet si një model i rreptë i të ngrënit që premton t'ju ndihmojë të hiqni 15 paund (6.8 kg) në 7 ditë. Edhe pse përkrahësit e saj pretendojnë se Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) dhe FDA qëndrojnë pas krijimit të tij, e vërteta është se origjina e dietës mbetet e panjohur.

Dieta GM është e rreptë dhe kontrollon ushqimet ose grupet ushqimore që duhet të hani, ku çdo ditë ka ushqimet e saj të ndryshme. Për shembull, ditët 1 dhe 2 janë ekskluzivisht për frutat dhe perimet, ndërsa dita 5 është për domatet dhe copat e mëdha të mishit. Si i tillë, ky plan ushqimor është mjaft kufizues. Dieta premton disa gjëra, duke përfshirë arritjen e 15 kilogramëve humbje peshe në shtatë ditë, detoksifikimin e trupit, rritjen e aftësisë së trupit për të humbur yndyrën dhe përmirësimin e tretjes.

Për më tepër, dieta GM mbështetet në parimin e deficitit të kalorive për të humbur peshë. Kjo është arsyeja pse trupi merr më pak kalori sesa përdor për të tretur të njëjtat ushqime. Për më tepër, ajo pretendon se shumica e ushqimeve në program janë me kalori negative, që do të thotë se ato teknikisht kanë më pak kalori sesa ato që i duhen trupit për t'i tretur ato. Edhe pse kjo mund të tingëllojë si ajo, asnjë studim shkencor nuk i mbështet këto pretendime. Për më tepër, dieta GM pretendon se meqenëse shumica e ushqimeve në listën e saj janë të pasura me ujë, ajo ndihmon trupin të detoksifikohet. Programi zakonisht përfundon në 7 ditë, por ju mund ta ndiqni atë në mënyrë të përsëritur pas 5-7 ditësh për të realizuar qëllimet tuaja për humbje peshe.

Si duket dieta?

Është thënë më parë se dieta GM është një plan i rreptë ushqimor me ushqime dhe grupe ushqimore specifike të kontrolluara, dhe secila ditë ka përbërësit e saj unik. Uji është pjesë e kësaj diete dhe ju duhet të merrni 8-12 gota ujë në ditë nëse jeni duke ndjekur dietën. Përveç kësaj, është opsionale të merrni pjesë në ushtrime, por nuk mund të stërviteni brenda 3 ditëve të para të dietës. Për më tepër, dieta rekomandon konsumimin e 1-3 tasave me supë GM Wonder të përgatitur nga domate, qepë, selino, lakra dhe qepë për të mbështetur humbjen e peshës. Ja uji, si duket dieta;

  • Dita 1: bëni vetëm fruta të çdo lloji, përveç bananeve. Shalqinjtë rekomandohen për hidratim dhe nuk specifikohet asnjë numër specifik
  • Dita 2: bëni perime të çdo kohe dhe çdo numri, por kufizoni konsumin e patates vetëm në mëngjes
  • Dita 3: hani fruta dhe perime të çdo lloji në çdo numër, por kufizoni patate dhe banane
  • Dita 4: bëni vetëm qumësht dhe banane. Mund të pini rreth 3 gota qumësht dhe 6 banane të mëdha ose 8 të vogla
  • Dita 5: merrni 284 g (10 ons) peshk, mish ose pulë plus maksimumi 6 domate të mëdha dhe shtoni 2 gota të tjera ujë për të pastruar acidin urik dhe purinën. Nëse jeni vegan, zëvendësoni mishin me gjizë ose oriz kaf
  • Dita 6: është pak a shumë si dieta e ditës 5. Sidoqoftë, nuk duhet të hani domate, por duhet të shmangni patatet ndërsa hani një numër të pakufizuar perimesh. Nëse jeni vegan, bëni gjizë ose oriz kaf në vend të mishit dhe mbajeni ujin në 2 gota më shumë për të pastruar acidin urik.
  • Dita 7: kufizoni vaktet tuaja në lëngje frutash, oriz kafe dhe perime në sasi të pakufizuar

Udhëzime shtesë

Dieta GM sugjeron që ju duhet të shmangni fasulet për të humbur peshë më shpejt, sepse ato janë të larta në kalori. Përveç kësaj, pijet e gazuara, alkooli dhe pije të tjera me kalori duhet të shmangen sepse rrezikojnë planin. Mund të pini kafe dhe çaj, por pa asnjë ëmbëlsues. Së fundmi, veganët mund ta ndërrojnë mishin me oriz kaf ose gjizë.

Cilat janë avantazhet e mundshme të dietës GM?

Përparësia kryesore e dietës GM është se ajo i inkurajon njerëzit të marrin fruta dhe perime. Këto ushqime janë të ulëta në kalori dhe mund të ndihmojnë në humbjen e peshës duke krijuar një deficit kalori. Sigurisht, asnjë studim nuk e ka shqyrtuar këtë dietë, por studime të tjera jo të lidhura kanë treguar se mbështetja në fruta dhe ushqime jo niseshte ul rrezikun e shtimit të peshës.

Për më tepër, dieta GM dekurajon marrjen e pijeve dhe pijeve me sheqer, të cilat studimet kanë treguar gjithashtu se shkaktojnë shtim në peshë. Për shembull, pijet e gazuara, alkoolet dhe të ngjashmet e tyre përjashtohen nga dieta. Përveç kësaj, megjithëse dieta kontrollon grupet e ushqimeve që mund të hani në ditë, ju jeni të lirë të zgjidhni se cilat fruta, perime dhe mish ju pëlqen. Si i tillë, është pak fleksibël.

Dobësitë e mundshme të dietës së General Motors

Pavarësisht përfitimeve të mësipërme, dieta GM ka disa të meta, duke përfshirë;

Përfundim

Dieta GM mund të duket si një zgjidhje e shpejtë për të humbur peshë. Megjithatë, ajo është e paqëndrueshme në afat të gjatë dhe njeriu rifiton peshën sapo të lërë ndjekjen e dietës. Përveç kësaj, edhe pse ju lejon të zgjidhni llojet e frutave, perimeve dhe mishit që dëshironi, atij i mungojnë lëndët ushqyese kritike që i nevojiten trupit, gjë që mund ta bëjë atë kundërproduktiv.

Etiketat e postimeve:

Eksperti i shëndetit mendor MS, Universiteti i Letonisë Jam thellësisht i bindur se çdo pacient ka nevojë për një qasje unike, individuale. Prandaj, në punën time përdor metoda të ndryshme psikoterapie. Gjatë studimeve të mia, zbulova një interes të thellë për njerëzit në tërësi dhe besimin në pandashmërinë e mendjes dhe trupit, dhe rëndësinë e shëndetit emocional në shëndetin fizik. Në kohën time të lirë, më pëlqen të lexoj (një adhurues i madh i trilerëve) dhe të shkoj në ecje.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }