Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

Eileen Ogintz është një eksperte kryesore e udhëtimeve familjare në SHBA

Eileen Ogintz është një eksperte kryesore e udhëtimeve familjare në SHBA

Eileen Ogintz është një eksperte kryesore e udhëtimeve familjare në SHBA. Ajo ka raportuar dhe shkruar rubrikën e përbashkët kombëtare "Taking The Kids™" (Agjencia e Përmbajtjes së Tribunës) për më shumë se tre dekada. Faqja e saj e internetit (www.takingthekids.com) përmban një depo të pasur me përmbajtje të fokusuar në udhëtimet familjare. Ajo është gjithashtu autore e serisë Kid's City Guide nga Rowman & Littlefield. Ka më shumë se 12 Guida për Fëmijë në qytetin e Nju Jorkut; Washington DC; Boston; Orlando; Los Angjelos; Çikago; San Diego; San Francisko; Denveri dhe Malet Shkëmbore; Maine; Parku Kombëtar i Great Smoky Mountains dhe Parku Kombëtar Acadia. Eileen ka një diplomë master në gazetari nga Universiteti i Misurit dhe është një veterane 40-vjeçare e biznesit të lajmeve, duke raportuar për The Anniston Star, The Record in Hackensack, NJ dhe Des Moines Register si dhe Chicago Tribune, ku ajo krijoi rrahjen e çështjeve familjare të gazetës. Ajo gjithashtu ka dhënë mësim gazetari dhe shkrim në Universitetin Northwestern, Universitetin e Nju Jorkut, Universitetin Fairfield dhe Universitetin Quinnipiac. Ajo udhëton me bashkëshortin e saj, Andy Yemma, tre fëmijët e tyre (tani të rritur) dhe miq dhe familjarë të tjerë që shërbejnë si ekipi special i ekspertëve të Taking the Kids.

Si filloi Taking The Kids? Çfarë ju motivoi për të filluar biznesin?

Filloi me një parashkollor të shfrenuar, një mace dhe një pellg peshku të kuq. Ai parashkollor ishte djali im Matt, tani në të 30-at. Unë isha një korrespodent kombëtar për Chicago Tribune që jetoja jashtë Çikagos me burrin tim, Metin, dhe vajzën time Regina, një vogëlushe.

Redaktori i udhëtimeve më pyeti nëse do të bëja një histori për një arratisje prej 300 dollarësh në fundjavë. Ishte viti 1987. Duhej të ishte disa qindra milje larg Çikagos. "Sigurisht," thashë, duke menduar se çfarë mund të ishte më mirë se një fundjavë e lirë larg. Pas një kërkimi të vogël (përpara Trip Advisor ose faqeve të internetit për pushime me qira!), u lidha me një pronar vilë në Baraboo, WI, i cili më siguroi se i donte fëmijët.

Por udhëtimi shkoi keq sapo mbërritëm. Pronari shikoi shtrembër duart dhe fytyrën ngjitëse të vajzës sime. Ajo po thithte një gjel sheqeri. Dhe djali im, pas disa orësh në makinë, vraponte si një banshee.

Gjërat shkuan keq e më keq kur Matt e shtyu macen e pronarit në një pellg të peshkut të kuq. "Mendova se kotelja donte të freskohej," shpjegoi i vogël Matt.

Pronari nuk ishte i kënaqur. Ai kërkoi që ne ta ndëshkonim Matin duke e goditur. Ne refuzuam. Ai këmbënguli që të largoheshim menjëherë. U kthyem në shtëpi me një shi.

Redaktori i udhëtimeve të Tribune, duke dëgjuar përrallën time të mjerimit, më inkurajoi të shkruaj një histori për fatkeqësinë. Në atë kohë, një brez i tërë Baby Boomers po e kthente kokën në udhëtimet e kohës së lirë, ndërsa filluan të udhëtonin gjerësisht me fëmijët e vegjël. Ky ishte brezi që kishte bërë çantat e shpinës nëpër botë si studentë të kolegjit dhe ata nuk donin të ndalonin së udhëtuari pasi të kishin fëmijë. Ata thjesht po përpiqeshin të kuptonin se si ta bënin të funksiononte.

Kjo histori çoi tek të tjerët. Kuptuam se kishte shumë njerëz si unë, prindër që donin ndihmë për planifikimin e udhëtimeve tani që kishin fëmijë. Në të njëjtën kohë, unë isha një reporter me përvojë dhe ndryshe nga influencuesit e sotëm, pas asaj historie të parë, nuk u mbështeta në përvojat e mia. Kam intervistuar prindër të tjerë, ekspertë dhe vendas kudo që shkuam. Nuk i harrova sfidat apo fatkeqësitë.

Kolona sindikale e vlerësuar me çmime "Marrja e Fëmijëve"Dhe TakingtheKids.com u rrit nga ato histori.

Në fillim, ne e bëmë vetë kolonën. Kjo nuk ishte e lehtë në ato ditë kur çdo gazetë kishte një sistem kompjuterik të veçantë dhe ne duhej të faturonim secilën individualisht. Por për shkak se linja ime ishte e njohur në të gjithë SHBA-në, shpejt patëm më shumë se dy duzina abonentë, të gjitha gazetat kryesore. Sindikata e Los Angeles Times erdhi duke thirrur dhe filloi të shesë dhe sindikojë rubrikën.

Ishin ditë të shkëlqyera. Më duhej vetëm të shkruaja kolonën dhe t'ua dërgoja atyre. Ata e shpërndanë atë dhe faturuan për të. Kam marrë një çek çdo muaj.

Cilat janë sfidat me të cilat po përballet biznesi juaj dhe tregu i tij?

Por sigurisht në vitet që pasuan industria e gazetave ndryshoi në mënyrë dramatike. Ne krijuam një faqe interneti—në fillim thjesht për të pasur një vend ku mund të arkivohen kolonat javore.

Los Angeles Times u ble nga The Chicago Tribune dhe rubrika ime filloi të botohej nga Tribune Content Agency. Klientët e gazetave u pakësuan. Por gjithsesi, rubrika ishte e njohur dhe unë u bëra i njohur si një ekspert kryesor kombëtar i udhëtimeve familjare. Unë jam cituar shpesh në botime të mëdha si USA Today, The Wall Street Journal, New York Times, Skift dhe në radio dhe TV.

Me kalimin e viteve, destinacionet dhe kompanitë e hoteleve kuptuan se familjet donin shumë më tepër opsione sesa thjesht të shkonin në parqe tematike ose në plazh. Në vend që thjesht të toleronin fëmijët, ata duhej të kujdeseshin për ta, prindërit dhe gjyshërit e tyre. Ata filluan të kuptonin se fëmijët e lumtur nënkuptonin të rritur të lumtur—dhe vizitorë të kthyer. Dhe ne ishim atje për të kronizuar ndryshimin e detit.

Uebfaqja jonë u bë kyçe dhe ne bashkëpunuam me një faqe tjetër të madhe të udhëtimeve familjare—Forumi i Udhëtimit Familjar—për të bërë përmbajtje të sponsorizuara për kompani të mëdha, duke përfshirë markat e lundrimit Carnival, Disney, Allianz sigurimet, Croisi Europe dhe shumë të tjera.  

Unë jam autor i serisë Kid's Guide për Rowman & Littlefield. Ka më shumë se 12 Guida për Fëmijë në qytetin e Nju Jorkut; Washington DC; Boston; Orlando; Los Angjelos; Çikago; San Diego; San Francisko; Denveri dhe Malet Shkëmbore; Maine; Parku Kombëtar i Great Smoky Mountains dhe Parku Kombëtar Acadia. Guide Kids to Camping, botuar së bashku me KOA Kampgrounds në 2021. Sapo janë botuar edicioni i katërt i Udhëzuesit për Fëmijë në NYC dhe edicioni i tretë i Udhëzuesit për Fëmijë në Uashington DC.

Por ka pasur shumë sfida gjatë rrugës. Ne duhej të bindnim botuesit që kishin filluar të postonin përmbajtje në internet se ata duhet të paguanin për përmbajtjen tonë. Ishte një shitje e vështirë kur kaq shumë ishte në dispozicion falas. U desh shumë kohë para se shumë të kuptonin se përdoruesit e tyre mund të dallonin midis përmbajtjes cilësore dhe përmbajtjes që ishte vërtet reklamë.

Ne ende luftojmë për t'i bërë destinacionet të vlerësojnë se jemi gazetarë që punojnë, jo vetëm duke kërkuar një pushim falas. Në fakt, për disa vite bashkë organizuam konferenca për blogerët e tjerë të udhëtimeve familjare dhe kjo ishte ankesa e tyre më e madhe. Sa herë që udhëtonin - edhe gjoja në një udhëtim "falas" - ata kryenin shpenzime - gjithçka që nga pagesa për kujdesin e fëmijëve, parkimin, vaktet dhe më shumë.

Kur udhëtoj, punoj shumicën e kohës, duke intervistuar njerëz dhe më pas duke postuar në internet dhe në rrjetet sociale. Ndryshimet e pafundme nga faqet e mediave sociale janë një sfidë e pafund. Është e pamundur që dikush të vazhdojë me të!

Gjithashtu, me ciklin 24-orësh të lajmeve dhe kërkesat për të prodhuar përmbajtje për faqen tonë të internetit dhe për mediat sociale, unë punoj shumë më shumë se kur fillova rubrikën dhe thjesht duhej të dërgoja një histori në javë. Tani ne duhet të prodhojmë histori në internet, video, ditarë të udhëtimit të përditshëm dhe më shumë.

Dhe ndryshe nga ndikuesit e sotëm, unë ende nuk mbështetem thjesht në përvojat tona, megjithëse do t'i tregoj ato, veçanërisht aventurat e pakëndshme. Unë gjithmonë bëj një pikë për të intervistuar familje të tjera udhëtuese, ekspertë ku po udhëtojmë dhe vendasit që mund të ofrojnë një perspektivë unike.

Çfarë lloj mundësish shihni për tregun tuaj të biznesit dhe udhëtimeve familjare?

Unë kurrë nuk kam vendosur të jem një kolumnist apo ekspert udhëtimesh. Unë nuk kisha një plan pesë-vjeçar ose një plan dhjetë-vjeçar. Unë po rrisja tre fëmijë (i treti lindi katër vjet pas fillimit të rubrikës.) Burri im kishte një karrierë të zënë. Unë thjesht vazhdova të lidhem, duke e ditur se kishte një treg për atë që po ofronim dhe në atë kohë, askush tjetër nuk po bënte atë që bëja unë. Unë isha me fat që tashmë kisha një emër të njohur në qarqet gazetareske në Shtetet e Bashkuara.

Kemi pasur aventura të mrekullueshme – Antarktidë, ngjitje në malin Kilimanjaro; ski në të gjithë SHBA dhe në Evropë; turne në parqet tona kombëtare; duke eksploruar qytetet kryesore evropiane, mes tyre. Kemi pasur edhe shumë fatkeqësi. Fëmijët e mi, tani të rritur, thonë se ato përvoja u dhanë atyre besimin për të dalë nga zonat e tyre të rehatisë kur filluan të udhëtonin vetë.

Nuk jemi pasuruar. Larg asaj. Dhe është një luftë e vazhdueshme për të tërhequr sponsorë dhe për të mbajtur ata që kemi. Jam krenar të them që shumë nga sponsorët tanë kanë qenë me ne për vite me rradhë. Por, ashtu si kur filluam rubrikën dhe duhej të bindnim redaktorët e gazetave se kishte një lexues të etur për përmbajtjen e udhëtimeve familjare, ne duhet të bindim sponsorët se ata duhet të përforcojnë mesazhin e tyre në hapësirën e udhëtimit familjar dhe se ne mund t'i ndihmojmë ta bëjnë këtë. .

Ne gjithashtu tani e përkufizojmë gjerësisht udhëtimin familjar pasi shohim se mund të jenë prindërit që udhëtojnë pa fëmijë, familjet LGBTQ; ata që udhëtojnë me fëmijë të rritur, nipër e mbesa dhe familje të zgjeruara.

Çfarë lloj këshille do t'u jepnit të tjerëve për të hyrë në biznesin e udhëtimeve familjare?

Jini të pasionuar për produktin tuaj. Jini të sigurt se po ofroni diçka unike dhe të vërtetë. Jini të përgatitur kur gjërat nuk shkojnë sipas planit. Jini gjithmonë të sinqertë me lexuesit tuaj.

Kur Pandemia mbylli botën dhe bashkë me të edhe industrinë e udhëtimeve, na u desh të ktheheshim shpejt. Ne mbuluam lajmin – zhvillimin e vaksinave dhe efikasitetin e tyre për fëmijët; përdorimi i maskave; se fëmijët po sëmureshin po aq sa edhe të rriturit. Ne gjithashtu filluam të mbulojmë udhëtimet virtuale pasi muzetë dhe destinacionet filluan të ofrojnë përmbajtje online kur familjet nuk mund ta vizitonin personalisht.

Fatmirësisht, shumica e sponsorëve tanë qëndruan me ne, por ne nuk kishim ndonjë të ri. Ne u ngatërruam, ashtu siç bënë bizneset e udhëtimit nëpër botë. Dhe kur mund të fillonim të udhëtonim përsëri, ne e bëmë, duke kronizuar mënyrën se si familjet po udhëtonin ndryshe – udhëtime me RV dhe jo qëndrime në hotel; ranches tip dhe jo udhëtime jashtë vendit; udhëtime me makinë dhe jo fluturime.

Është e rëndësishme të jeni në gjendje të ndryshoni kursin shpejt. Është e rëndësishme të kuptoni se në shumë raste, ka forca të tjera në lojë që do të ndikojnë në suksesin e biznesit tuaj. Ju duhet t'i njihni ato forca dhe të përpiqeni të qëndroni përpara lojës—siç bëmë kur filluam uebsajtin tonë, filluam të kërkonim sponsorë dhe bëmë partneritet me një ofrues tjetër udhëtimesh familjare për të pasur një gjurmë më të madhe.

Po sot kemi shumë konkurrentë. Por që nga fillimi, ne jemi përpjekur të ndihmojmë ata që vijnë pas nesh. Ne synojmë të bëjmë miq, jo armiq. Dhe sa më shumë të hyjmë në këtë botë të udhëtimeve familjare, aq më i fuqishëm është zëri ynë.

Tani ka faqe për udhëtime familjare që fokusohen në udhëtime për ata me sfida të veçanta. Për shkak të zërit të tyre, ka shumë më tepër destinacione që janë gjithëpërfshirëse për ata me sfida fizike, si dhe për ata në spektrin e Autizmit.

Ka faqe që fokusohen në familjet LGBTQ, në familjet me një prind, në gjyshërit që udhëtojnë me nipërit e mbesat, në kampingun me fëmijët dhe udhëtime luksoze familjare. Nëse keni një kamare, përdorni atë!

Më e rëndësishmja, nëse jeni të bindur se keni një ide të mirë, mos u dorëzoni. Me shumë mundësi nuk do të pasuroheni, por do të argëtoheni shumë. 

Ksenia Sobchak, BA (Hons) Komunikimi i Modës: Gazetari e Modës, Central Saint Martins Ksenia Sobchak pëlqen të shkruajë bloge në fushat e modës, stilit, stilit të jetesës, dashurisë dhe CBD. Para se të bëhej blogere, Ksenia ka punuar për një markë të njohur të modës. Ksenia është një autore kontribuese në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës dhe CBD. Ju mund të përplaseni me Ksenia-n në kafenenë e saj të preferuar në South Kensington, ku ajo ka shkruar shumicën e blogeve. Ksenia është një avokate e vendosur e CBD dhe përfitimeve të saj për njerëzit. Ksenia është gjithashtu në panelin e rishikuesve të CBD në CBD Life Mag dhe Chill Hempire. Forma e saj e preferuar e CBD janë gomat CBD dhe tinkturat CBD. Ksenia është një kontribues i rregullt në revistat dhe bloget kryesore të modës, stilit të jetesës si dhe CBD.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }