Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

RECETA TË SHPEJTA DHE TË THJESHTA TË PATËLJANËVE VEGANË

RECETA TË SHPEJTA DHE TË THJESHTA TË PATËLJANËVE VEGANË-min

Recetat vegane të patëllxhanëve janë të lehta për t'u përgatitur, të thjeshta për t'u gatuar dhe ju sigurojnë një masë kremoze të shkrirë në gojë. Zotërimi i recetave më të mira të patëllxhanëve ju ndihmon të dini se si t'i përfshini ato lehtësisht në vaktet tuaja.

Patëllxhani është një frut me lëkurë të purpurt, brenda tij është vjollcë dhe mishi. Kur gatuhet, fruti bëhet kremoz dhe përzihet mirë me erëza dhe përbërës të tjerë. Përveç kësaj, është i gjithanshëm dhe mund të përshtatet në dietën tuaj në shumë mënyra. Për shembull, mund ta shtoni në çdo pjatë që merr formën e mishit. Ju gjithashtu mund ta përzieni atë dhe ta përfshini në çdo pjatë me të cilën mendoni se përputhet. Këtu janë disa nga recetat më të mira vegane që mund të përgatisni duke përdorur patëllxhan.

i. Ratatouille fusilli

A e dini se patëllxhani mund t'i shtojë shije të mrekullueshme një përzierjeje makaronash dhe thjerrëzash jeshile? Pikërisht për këtë bëhet fjalë ratatouille fusilli. Kjo pjatë përgatitet lehtë dhe shtimi i patëllxhanit e bën atë në mënyrë interesante kremoze. Përveç kësaj, aroma tokësore e thjerrëzave jeshile është diçka për të cilën ia vlen të vdesësh. Futeni në përzierje dhe shijoni këtë vakt kremoz të shkrirë në gojë.

ii. Parmixhan vegan me patëllxhanë

Ne shijojmë parmixhanin e patëllxhanit dhe djathi që është përbërësi kryesor i tij thjesht e bën atë të mrekullueshëm. Megjithatë, djathi është me bazë qumështi, duke e bërë parmixhanin e patëllxhanit një zonë të ndaluar për veganët. Megjithatë, parmixhani vegan i patëllxhanit përgatitet me djathë mocarela me bazë arrat dhe është mjaft i përshtatshëm për të gjithë veganët. Prapëseprapë, është me shije të shkëlqyeshme dhe me siguri do ta shijoni kremin e tij. Përveç kësaj, djathi nuk është vetëm jo qumështor, por edhe i pasur me vitamina, antioksidantë dhe yndyrna omega që gjenden te arrat dhe farat.

iii. Baba Ghanoush Flatbreads

Shumë njerëz pëlqejnë bukët e bërë në shtëpi, dhe ju gjithashtu mund të përgatisni disa që janë vegane. Me këtë të fundit, mund të shtoni pak dip baba ghanoush për të punuar si një përhapje kremoze. Ashtu si shumë receta të tjera vegane me patëllxhanë, bukët baba ghanoush janë të lehta për t'u përgatitur. Për ta bërë vaktin edhe më të këndshëm, mund t'i shtoni pak shije dhe shtesa perimesh. Ushqime të tilla jo vetëm ngopëse, por edhe mjaft ushqyese, sepse perimet e freskëta janë të pasura me antioksidantë dhe përbërës të tjerë që promovojnë shëndetin.

iv. Xhiros patëllxhani

Gyro është një vakt tipik grek i bërë nga mish i pjekur dhe i shërbyer në bukë pita. Normalisht, salcë tzatziki me kos i shtohet për të bërë një përhapje të mirë. A e dini se mund të shijoni edhe një version vegan të xhiros? Ju vetëm duhet të ndërroni mishin me patëllxhanë dhe një përzierje domatesh, humusi dhe trangujsh për salcën tzatziki të kosit. Për më tepër, ju mund ta shërbeni këtë si drekë ose darkë, dhe jini të sigurt se do të mbeteni të ngopur për pjesën tjetër të kohës. Dhe si zakonisht, dietat e tëra vegane janë ushqyese dhe të pasura me antioksidantë, dhe ju mund të përfitoni më shumë nga këto komponime duke ecur ngadalë në aditivë artificialë.

v. Teriyaki me patëllxhanë

Teriyaki është një vakt tipik japonez i përgatitur nga mishi i pulës. Një përhapje ose salcë e bërë nga sheqeri, vera e orizit, xhenxhefili dhe salca e sojës. Edhe pse është një pjatë kaq e mrekullueshme, ajo përgatitet nga mishi i pulës, duke e bërë atë më pak ideale për veganët. Keni menduar ta zëvendësoni pulën me patëllxhan? Mund ta bëni këtë dhe të përgatisni një pjatë kremoze në më pak se 30 minuta. Pjata është gjithashtu e mrekullueshme sepse natyra kremoze e patëllxhanit të gatuar e bën atë një bazë të mirë për erëza të tjera. Përveç kësaj, ju mund të bëni mbushje edamame për t'i shtuar aromë dhe shije pjatës suaj me patëllxhanë vegane të shkrirë në gojë.

vi. Speca me erëza të mbushura me patëllxhanë

Specat e pjekur që janë të arratisura mirë janë një delikatesë e madhe. A keni menduar ndonjëherë të luani me përbërësit e zakonshëm dhe disa furnizime të freskëta në kuzhinën tuaj për të përmirësuar këtë shërbim të shijshëm? Për shembull, ju mund të shtoni disa domate të shijshme dhe qiqra me arra në specat e pjekur. Ju gjithashtu mund të përdorni djathin mocarela me bazë por për të bërë mbushje të mrekullueshme. Për më tepër, speca të tillë të mbushur me patëllxhanë mund t'i shërbeni vetëm ose si pjatë anësore dhe të gjeni njërën nga opsionet mjaft të mbushura.

vii. Pica tortilla me patëllxhanë me rukola dhe speca

Keni menduar të përgatisni pica tortilla me patëllxhanë për drekë? Kur kaloni në dietat vegane, mund të dekurajoheni, duke pyetur veten se si do të mbijetoni me fetat e shijshme të picës që shijonit dikur. Lajmi i mirë është se pjekja e patëllxhanëve përgatit disa nga picat më të mira vegane që keni thënë ndonjëherë. Ju mund të shtoni shijen duke shfaqur rripa specash të freskët ose të pjekur dhe rukolë me speca. Kjo pjatë është po aq e shijshme sa pica normale, dhe ju merrni përfitime shtesë ushqyese me këtë.

viii. Kari me patëllxhanë kokosi

Curry i referohet çdo pjate me bathë, mish, tofu ose soje që përfshin xhenxhefil, shafran i Indisë, kurkumin dhe koriandër në përgatitjen e tij. Në të vërtetë, kerri janë ndër ushqimet më të shijshme që mund të shijoni në shtëpi. Shtimi i patëllxhanit në përzierje dhe heqja e mishit ose ndonjë përbërësi jovegan i shton gjithë shijen kësaj pjate kremoze. Për më tepër, mund të vendosni edhe qumësht kokosi ose ujë në kerri për ta bërë gjellën më kremoze dhe për t'i shtuar unike shijes së saj. Përveç kësaj, ndërsa ushqeheni me gjellë me kerri, ju kujdeseni për nivelet tuaja të triglicerideve, duke mbajtur presionin e gjakut në pikën e duhur. Ju mund t'i shtoni karit të patëllxhanit të kokosit një nxitje proteinash duke përfshirë disa qiqra.

ix. Aloo baingan

Aloo baingan është një pjatë tipike indiane që nuk është vetëm e shijshme, por edhe shumë ushqyese. Është një pjatë e thjeshtë, përgatitja e së cilës përmban salcë domate, patate dhe patëllxhan. Ju duhet vetëm ta pjekni mirë patëllxhanin tuaj dhe të shijoni këtë vakt përgatitor jo më pak se tridhjetë minuta me një kremozitet që loton gojën. Edhe pasi t'i keni pjekur pak patëllxhanët, me siguri do të shijoni përfitimet shëndetësore të antioksidantëve që gjenden në to.

x. Patëllxhan i pjekur në skarë

Nuk është e nevojshme të përzieni patëllxhanin me gjëra të tjera për t'i shijuar; mund t'i përgatisni në mënyrë të pavarur dhe t'i shijoni për drekë ose darkë. Mos harroni, patëllxhanët lulëzojnë në mot të ngrohtë, duke i bërë ato më të bollshme gjatë sezonit të pjekjes. Përgatitja e patëllxhanëve të pjekur në skarë është po aq e thjeshtë sa t'i presësh në copa me trashësi 3 cm, të spërkatësh me kripë anët e rrumbullakëta, t'i lejosh të djersiten për 30 minuta dhe t'i pjekim në skarë për 4 – 5 minuta në secilën anë të rrumbullakët. Spërkatja me kripë dhe lënia e kohës së 'djersitjes' mundësojnë që patëllxhani të bëhet më pak i hidhur. Mund të shtoni shijen duke i erëzuar copat e rrumbullakëta me një përzierje xhenxhefili, kripë, hudhër të freskët, piper dhe vaj ulliri.

Përfundim

Patëllxhani bën receta të mrekullueshme vegane. Mund t'i përgatisni vetëm ose t'i përzieni me ushqime të tjera. Nga bukët vegane me patëllxhanë te pica tortilla me patëllxhanë, ky frut kremoz ju mbuloi. Mos harroni, sa herë që hani pjatën me bazë patëllxhani, përfitoni nga përmbajtja antioksidante e frutave.

Etiketat e postimeve:

Monika Wassermann është një mjeke dhe një shkrimtare e pavarur me bazë në MB, e cila jeton me macen e saj Buddy. Ajo shkruan në disa vertikale, duke përfshirë jetën, shëndetin, seksin dhe dashurinë, marrëdhëniet dhe fitnesin. Tre dashuritë e saj të mëdha janë romanet viktoriane, kuzhina libaneze dhe tregjet e cilësisë së mirë. Kur ajo nuk është duke shkruar, mund ta gjeni duke u përpjekur të meditojë më shumë, duke ngritur peshë ose duke u endur nëpër qytet.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }