Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

INFORMACION JETËSOR LIDHUR ME KUQET E DERRIT

INFORMACION JETËSOR LIDHUR ME KUQET E DERRIT-min

Lëkurat e derrit janë ushqime të shijshme dhe krokante të prodhuara nga lëkura e derrit të skuqur thellë. Ato gjenden më së shpeshti në shtetet jugore të SHBA-së dhe njihen në vende të ndryshme në mbarë botën, si Meksika.

Lëkurat e derrit janë shfaqur si ushqimet më të njohura në SHBA, ku janë shitur për më shumë se 20 vjet. Njerëzit që ndjekin një dietë ketogjenike që thekson ushqimin me pak karbohidrate favorizohen shumë nga këto lëvozhgë derri si zëvendësues i tyre për gjevrekun dhe patatet e skuqura. Lëkurat e derrit kanë proteina dhe yndyrna me rëndësi të madhe biologjike. Ky blog do të diskutojë në detaje sheshin e derrit.

Metoda e prodhimit

Gjatë përpunimit të derrit, lëkura e derrit – nënprodukti i ngrënshëm i prodhuar ngrihet dhe më pas u shitet kompanive që prodhojnë lëvozhgën e derrit në sasi të mëdha. Në kompani, lëkurat zihen për të eliminuar yndyrën dhe për të zbutur produktet. Çdo yndyrë shtesë hiqet me ftohje nga nën lëkurë. Kështu, e vetmja lëkurë e mbetur përdoret për prodhimin e lëvozhgave. Pas kësaj, lëkura pritet në rripa dhe i nënshtrohet një temperature të ulët e cila i dehidraton derisa të bëhen të brishtë, të skuqen dhe të thahen. Kjo zakonisht zgjat një natë ose shumë orë bazuar në pajisjet e përdorura në dehidrim. Përfundimisht, skuqja bëhet në lëkurën e derrit të tharë në një temperaturë më të madhe, afërsisht 204oC, derisa të jetë krokante dhe fryrë.

Përmbajtja ushqyese

Një 0.5 ons ose 14 gramë që shërbejnë vetëm lëkurat e derrit të thjeshta kanë 9 g proteina, 0 gram karbohidrate, 7% të vlerës ditore (DV) ose 5 g yndyrë, 0 g fibra, 80 kalori, 0 g sheqer, 6% të DV ose 20 mg kolesterol, 11% të DV ose 270 mg natrium. Ata nuk prodhojnë minerale dhe vitamina të mjaftueshme. Lëkura e derrit nuk përmban karbohidrate. Ato janë të pasura me proteina dhe yndyrna, gjë që i bën ato të dëshirueshme dhe të njohura për njerëzit që ndjekin dieta me pak karbohidrate si dietat paleo, ketogjenike ose Atkins.

Kardiologu Robert Atkins zhvilloi dietën Atkins në vitin 1960. Njihet si një dietë me shumë yndyrë dhe proteina që kufizon rreptësisht karbohidratet. Dieta ketogjenike thekson ushqimet e pasura me yndyrna, me afërsisht 60-80 për qind të kalorive të prodhuara nga yndyrat. Ofron disa proteina dhe më pak se pesëdhjetë gram karbohidrate në ditë. Emri i dietës e ka origjinën nga ketoza, e cila ndodh kur trupi djeg yndyrën për të prodhuar energji në vend të glukozës.

Dieta paleo (paleolitike) varet nga vaktet e njëjta me ato të konsumuara nga njerëzit parahistorikë që dikur ishin grumbullues dhe gjuetarë. Edhe pse ushqimet e padëshiruara nuk i përkasin një diete autentike paleolitike, disa ndjekës të dietave zbulojnë se lëkurat e derrit kualifikohen si ushqime miqësore me Paleolitin. Këto lëkura të freskëta të derrit priten në pjesë më të vogla, zihen ngadalë ose zihen, kullohen më pas skuqen për t'i fryrë.

Siguria e Shëndetit

Konsumimi i dietave tepër të përpunuara mund të kontribuojë në sfidat shëndetësore, veçanërisht në rast se ato janë të pasura me kalori, natrium ose i kanë të dyja, gjë që ndodh në lëkurën e derrit. Të dy ushqimet e ëmbla dhe të kripura konsiderohen si pjata ultra të përpunuara, duke nënkuptuar se ato prodhohen në industri, gati për konsum dhe zakonisht të pasura me sheqer, yndyrë dhe kripë. Hulumtimi i kryer me 16000 pjesëmarrës tregoi se njerëzit që konsumuan kaloritë më të larta nga ushqimet jashtëzakonisht të përpunuara treguan më shumë yndyrë të barkut dhe indekse të masës trupore (BMI). Ruajtja e tepërt e yndyrës rreth pjesëve të barkut, yndyra viscerale, lidhet me rezistencën ndaj insulinës. Për njerëzit që jetojnë me këtë gjendje, trupi keqfunksionon në përgjigje të hormonit insulinë. Kjo mund të shkaktojë rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe insulinës dhe më në fund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

Konsumimi i një diete të pasur me natrium mund të rrisë presionin e gjakut, gjë që mund të rezultojë në goditje në tru, sëmundje të zemrës dhe probleme me veshkat. Studimet mbi frenimin e presionit të gjakut pas 3,000 të rriturve e lart për rreth 20 vjet arritën në përfundimin se njerëzit që preferonin ushqime të pasura me natrium kishin shanset më të larta të vdekjes nga çdo shkak. Lëkurat e derrit përmbajnë yndyrna ku gjysma e të cilave janë të ngopura. Kjo mund të çojë në sëmundje të zemrës, sepse rrit sasinë e kolesterolit në trup. Gjithashtu, jo çdo yndyrë e ngopur shkakton të njëjtin ndikim në trup. Dy varietetet kryesore të yndyrave të ngopura që gjenden në lëkurën e derrit janë acidi palmitik dhe stearik. Hulumtimet mbi acidin stearik treguan se ai kishte efekte neutrale në sasinë e kolesterolit. Sidoqoftë, acidi palmitik mund të rrisë kolesterolin bazuar në dietën totale.

Rekomandime

Në rast se ka nevojë për përfshirjen e unazave të derrit në dietë, këshillohet që ato të konsumohen në sasinë e duhur. Në vend të marrjes së tyre nga çanta, mund të provoni t'i përdorni si sallatë, si një shtresë proshutë mbi perimet e pjekura. Në këtë mënyrë, individët mund të vlerësojnë shijen e tyre, por të ruajnë konsumin e natriumit dhe kaloritë në nivele të ulëta. Kur blejnë lëkurë derri, personi këshillohet të bëjë një krahasim midis markave. Vetëm kontrolloni atë që nuk ka ngjyra dhe shije artificiale dhe me përmbajtje të ulët natriumi. Prandaj, është e rëndësishme në rast se konsumimi i këtij ushqimi është i mjaftueshëm, të shtojnë edhe disa kalori në dietë. Kryesisht, lëkurat e derrit prodhohen nga lëkurat e derrit të ngritura gjerësisht në fushat konvencionale të derrit. Kurdoherë që ka shqetësime në lidhje me praktikat e përdorura në rritjen e derrave, ju lutemi kërkoni për markat nga të cilat janë prodhuar, derrat e rritur në kullota dhe ato organike.

Përfundim

Lëkurat e derrit janë përgjithësisht ushqime pa karbohidrate, të pasura me proteina, të prodhuara nga lëkura e derrit që i është nënshtruar zierjes dhe skuqjes. Ato përmbajnë një sasi mesatare të kalorive dhe janë të pasura me yndyra të ngopura që janë të pashëndetshme. Përveç kësaj, ky ushqim ofron pothuajse gjysmën e sasisë së natriumit të kërkuar në trup në ditë. Në rast se një individ është i interesuar të konsumojë lëvozhgën e derrit, gjithmonë kontrolloni për markat pa përbërës të prodhuar nga njeriu dhe me natrium të ulët. Për më tepër, për rastin e çdo ushqimi të përpunuar, duhet të ketë një konsum të moderuar për të shmangur përjetimin e efekteve anësore negative. Ai është i pasur me disa lëndë ushqyese jetike, prandaj njerëzit duhet të pajtohen me të.

Ieva Kubiliute është psikologe dhe këshilltare për seksin dhe marrëdhëniet dhe shkrimtare e pavarur. Ajo është gjithashtu një konsulente e disa markave të shëndetit dhe mirëqenies. Ndërsa Ieva është e specializuar në mbulimin e temave të mirëqenies, duke filluar nga fitnesi dhe ushqimi, te mirëqenia mendore, seksi dhe marrëdhëniet dhe kushtet shëndetësore, ajo ka shkruar për një sërë temash të stilit të jetesës, duke përfshirë bukurinë dhe udhëtimin. Pikat kryesore të karrierës deri më tani përfshijnë: shëtitje luksoze në Spa në Spanjë dhe bashkim me një palestër në Londër me 18 mijë funte në vit. Dikush duhet ta bëjë! Kur ajo nuk është duke shkruar në tavolinën e saj - ose duke intervistuar ekspertë dhe studime të rasteve, Ieva mbaron me joga, një film të mirë dhe kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën (sigurisht të përballueshme, ka pak gjëra që ajo nuk di për bukurinë buxhetore). Gjërat që i sjellin asaj gëzim të pafund: detoksifikimi dixhital, latte me qumësht tërshërë dhe shëtitje të gjata në fshat (dhe ndonjëherë vrapime).

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }