Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

KËSHILLA PËR HUMBJEN E PESHES TË MBËSHTETURA NGA SHKENCAT QË FUNKSIONOJNË ME EFEKTIVE PËR GRATË

Vrapimi dhe humbja e peshës-min

Dieta dhe stërvitja janë çelësi për humbjen e peshës tek gratë. Megjithatë, shumë faktorë të tjerë, duke përfshirë modelet e gjumit dhe nivelet e stresit, përcaktojnë se sa peshë mund të shtojë një grua.

Humbja e peshës mund të jetë shpërblyese kur ndiqen qasjet e duhura. Shumë gra janë pas këtij kërkimi dhe po i kushtojnë vëmendje të madhe dietës dhe stërvitjes së tyre. Sidoqoftë, nuk janë vetëm dy faktorët që kanë rëndësi pasi edhe aspekte të tjera hyjnë në përzierje. Nivelet e stresit dhe modelet e gjumit, për shembull, informojnë peshën totale dhe yndyrën e barkut që një grua do të ketë. Vazhdoni të lexoni këtë artikull për të mësuar rreth këshillave për humbjen e peshës që do t'i ndihmojnë gratë të humbin peshë dhe ta mbajnë atë aty ku duan.

i. Hidratojeni gjatë gjithë rrugës

Studimet tregojnë se pirja e ujit shpesh i ndihmon njerëzit të humbin peshë pa vështirësi. Kjo ndodh sepse shpesh e ngatërrojmë etjen me urinë, duke çuar në marrjen e më shumë kalorive. Si thua ta nisësh ditën me dy gota të mëdha ujë? Kjo do t'ju ndihmojë të mbani trendin gjatë gjithë ditës. Mbani mend, sa më pak kalori të merrni, aq më shumë kilogramë ka të ngjarë të shkundni.

ii. Ecni ngadalë me karbohidratet e rafinuara

Makarona, pica, sallam, bukë, tërshërë, emërtojini të gjitha; na pëlqejnë sepse janë gati për t'u ngrënë. A keni menduar ndonjëherë se sa ndikojnë ato në peshën totale dhe barkun tuaj të dhjamosur? Në vend që të përqendroheni në karbohidrate të tilla, shkoni ngadalë në to. Në vend të kësaj, fokusohuni në ushqime të plota, duke përfshirë orizin, quinoa, fasulet dhe të ngjashme. Ato janë më të mbushura dhe ju ndihmojnë të menaxhoni më mirë urinë dhe dëshirat.

iii. Trajnimi i rezistencës ndaj përzierjes së ushtrimeve

Ushtrimi i rregullt ndihmon në humbjen e peshës, por shtimi i stërvitjes me rezistencë në përzierje i bën gjërat më efektive. Për shembull, pse të mos shkoni në palestër dhe të përdorni pajisjet e saj ose të ngrini peshë? Kjo do t'ju ndihmojë të ndërtoni më shumë muskuj dhe kocka, veçanërisht nëse i keni kaluar të 50-at. Përveç kësaj, është gjithashtu efektiv në rritjen e densitetit të kockave, duke ju ndihmuar të zvogëloni rreziqet e osteoporozës dhe çështjeve të tjera që lidhen me kockat.

iv. Praktikoni më shumë joga

Nëse jeni një grua që shqetësohet për humbjen e peshës, duhet të bëni më shumë joga. Ka prova që praktikimi i jogës ndihmon trupin të luftojë nivelet e ankthit dhe stresit, të cilat të gjitha mund të çojnë në teprim dhe ushqim emocional. Përveç kësaj, praktikimi i jogës mund t'ju ndihmojë gjithashtu të luftoni ngrënien e tepërt, duke reduktuar kaloritë totale që merrni në një seancë.

v. Përdorni pjata më të vogla

Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e peshës, duhet të punoni në pjatat tuaja, duke marrë ato më të vogla që do t'ju ndihmojnë të qëndroni në rrugën e duhur. Sigurisht, studimet në lidhje me marrëdhënien midis pjatave më të vogla dhe humbjes së peshës janë të kufizuara. Megjithatë, studimet vëzhguese tregojnë se bërja e pjatave më të vogla është e lidhur me t'ju bërë të ndiheni më të ngopur më shpejt sesa pjatat me madhësi normale.

vi. Përtypni ngadalë

Bërja e humbjes së peshës në ëndërr shtrihet në mënyrën se si përtypni. Duhet të ecni shumë ngadalë në përtypje nëse jeni serioz për të humbur peshë. Siç mund të duket praktika, studimet sugjerojnë se rritja e kohës së përtypjes me 150% dhe 200% mund të ndihmojë në promovimin e humbjes së peshës përkatësisht me 9% dhe 15%. Mos harroni, sa më ngadalë të përtypni, aq më shpejt ngopeni dhe sa më shpejt të ngopeni, aq më pak kalori totale që merrni.

vii. Filloni ditën tuaj me një mëngjes të shëndetshëm

Fillimi i ditës me një mëngjes të shëndetshëm patjetër do t'ju ndihmojë të humbni më shumë peshë. Studimet tregojnë se ngrënia e një mëngjesi të duhur ka të ngjarë t'ju ndihmojë të qëndroni të ngopur gjatë gjithë ditës dhe sa më të ngopur të ndiheni, aq më shumë do të zvogëlohet uria dhe nevoja për të ngrënë. Përveç kësaj, fokusimi në proteinat si pjesë e mëngjesit ju ndihmon të ndiheni më të ngopur dhe më energjik, duke reduktuar rrezikun e ngrënies së tepërt dhe nevojën për të ngrënë çdo orë.

viii. Provoni agjërimin me ndërprerje

Megjithëse studiuesit mendojnë ndryshe për agjërimin me ndërprerje, përgjithësisht pranohet se ky model alternativ i të ngrënit dhe agjërimit mund t'ju ndihmojë të humbni peshë. Periudhat e agjërimit ndryshojnë dhe mund të jenë nga 14 deri në 24 orë. Pse të mos kërkoni një model që funksionon më mirë për ju? Ju mund të habiteni se sa peshë do të humbni, përveç përfitimeve të tjera shëndetësore, duke përfshirë uljen e niveleve të sheqerit në agjërim dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës.

ix. Ecni ngadalë me sheqernat e shtuara

Sheqernat e shtuar janë vërtet të ëmbël, por ëmbëlsia nuk vjen pa efekte anësore. Sheqeri i shtuar nxit shtimin e panevojshëm të peshës, por i mungojnë vitaminat, antioksidantët dhe lëndët e tjera ushqyese kritike që trupi juaj i kërkon për të funksionuar dhe lulëzuar. Si e tillë, duke ecur ngadalë me sode, karamele, lëng frutash dhe të ngjashme do t'ju ndihmojnë të realizoni ëndrrën tuaj për të humbur peshë.

x. Shkurtoni ushqimet e përpunuara

Ne i pëlqejmë ushqimet e përpunuara sepse hamë lehtësisht me to dhe ato janë gjithashtu gati për t'u ngrënë. Megjithatë, nëse doni ta bëni reale humbjen e peshës, duhet të ndiqni këto ushqime ngadalë. Ato janë të mbushura shumë me karbohidrate, sheqerna dhe kalori, duke shtuar shtimin e pashëndetshëm të peshës. Sikur të mos mjaftonte kjo, ato janë jashtëzakonisht të ulëta në proteina dhe fibra, dy komponentë diete me të cilat duhet të jeni plot. Përveç kësaj, ato përmbajnë shumë shije dhe ngjyra artificiale, shumica e të cilave mund të dëmtojnë trupin tuaj. Duke ecur ngadalë në to patjetër do ta bëjë të vërtetë humbjen e peshës.

xi. Menaxhoni stresin në mënyrë më efektive

Jetojmë në një kohë kur stresi është i pashmangshëm. Gjithçka, nga pandemia e Covid-19, humbja e një pune e deri te aspektet familjare, na streson. Megjithatë, ju duhet të mbani nën kontroll stresin për të humbur peshë në mënyrë më efektive. Studimet kanë konfirmuar se kur stresi ju dëmton, keni më shumë gjasa të kënaqeni me tepricë, t'i dorëzoheni dëshirave të shëndetshme dhe ta gjeni veten duke u kënaqur me ngrënien e tepërt. Fatmirësisht, ngasja me biçikletë, meditimi dhe besimi me një mik të besuar janë disa nga mjetet efektive që do t'ju ndihmojnë të menaxhoni stresin, duke rritur shanset për të humbur peshë.

xii. Flini mjaftueshëm, përmirësoni cilësinë e gjumit dhe keni një orar të qëndrueshëm të gjumit

Rritja e gjumit duke rritur orët e gjumit do t'ju ndihmojë të humbni peshë. Studimet kanë treguar se ju keni më shumë gjasa të hani më shumë kur e privoni veten nga gjumi. Kjo është për shkak se grelina, hormoni që nxit urinë, duket se rritet me mungesën e gjumit. Fikni dritat dhe muzikën në dhomën tuaj gjatë natës dhe vendosni një orar të rregullt gjumi për të shijuar seanca gjumi me cilësi të lartë.

Përfundim

Humbja e peshës mund të bëhet një makth, veçanërisht kur jeni grua dhe keni shumë faktorë ndërhyrës. Megjithatë, nuk është e pamundur të humbësh peshë si grua. Ky artikull sugjeron metoda të ndryshme që kanë funksionuar për shumë njerëz që dëshironin të humbnin peshë. Është po aq e thjeshtë sa të ecësh ngadalë me karbohidratet e rafinuara, të reduktosh sheqerin e shtuar, të përdorësh pjata më të vogla dhe të bësh porcione më të vogla, të bësh ushtrime rutinë në përzierje dhe shumë teknika të tjera. Ti mund ta besh!

Etiketat e postimeve:

Për vitet e fundit, Tatyana ka punuar si blogere seksi dhe këshilltare për marrëdhënie. Ajo është paraqitur në revista si Cosmopolitan, Teen Vogue. Vice, Tatler, Vanity Fair dhe shumë të tjerë. Që nga viti 2016, Tatyana është fokusuar në seksologji, ka ndjekur kurse të ndryshme trajnimi, ka marrë pjesë në konferenca dhe kongrese ndërkombëtare. “Uroj që njerëzit të trajtojnë çështjet seksuale në kohën e duhur! Harrojeni drojën, paragjykimin dhe ndjehuni të lirë të vizitoni një mjek seksi për ndihmë ose këshilla!” Tanya kënaqet duke ndjekur flakët e saj për kreativitet përmes modelimit, artit të grafitit, astronomisë dhe teknologjisë.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }