Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

LLOJET ME SUPERIORE TE PETEVE DHE PASTAVE PA gluten

LLOJET MË SUPERIORE TË PETËVE DHE PASTAVE PA gluten-min.

Pjatat me makarona pa gluten prodhohen nga një gamë e gjerë përbërësish. Disa janë të bazuara në bishtajore dhe janë prodhuar nga thjerrëzat, qiqrat dhe fasulet

Kur ndiqet një dietë pa gluten, makaronat janë ndër gjërat që një individ ka të ngjarë të hedhë jashtë. sot në treg ka produkte të ndryshme për makarona pa gluten. Të tjerat prodhohen nga drithërat pa gluten si quinoa dhe misri dhe janë të ëmbla. Disa janë të mira për dieta të ndryshme si keto, paleo dhe vegane. Për ata që i duan makaronat, ndjekja pa gluten duket të jetë më dekurajuese sesa disa modifikime të thjeshta ushqimore. Ky artikull do të shpjegojë petët më superiore dhe llojet e makaronave pa gluten.

Petë Shirataki

Ato prodhohen nga glucomannan, një shumëllojshmëri fibrash të sintetizuara nga rrënjët e një bime Konja. Meqenëse fibra kalon nëpër zorrë pa u tretur, petët shirataki janë pa karbohidrate dhe kalori. Ato përmbajnë pak ose aspak shije dhe teksturë xhelatinoze, por mbledhin shijet e përbërësve të ndryshëm pas gatimit. Për më tepër, fibra glucomannan është vërtetuar se ndihmon në humbjen e peshës dhe në sasi më të ulëta të grelin-ahormonit të njohur për të shkaktuar urinë. Studimet treguan se plotësimi me këtë fibër mund të ulë nivelet e kolesterolit, të reduktojë kapsllëkun dhe të stabilizojë nivelet e sheqerit në gjak. Megjithatë, petët shirataki nuk shtojnë lëndë ushqyese në dietë dhe kalori. Prandaj, është e rëndësishme të paketoni mbushje të shëndetshme për makaronat, si perimet, yndyrat e shëndetshme për zemrën dhe proteinat.

Makarona me qiqra

Kjo lloj makarona është pa gluten dhe aktualisht një nga produktet më të preferuara nga konsumatorët e kujdesshëm për shëndetin. I ngjan makaronave të zakonshme, megjithëse me një sugjerim të shijes së qiqrave dhe një cilësi më të madhe të përtypur. Makaronat e qiqrave janë të pasura me fibra, alternativë proteinike, duke ngarkuar rreth 13 gram proteina dhe shtatë gramë fibra në çdo servim 2 ons (57 g). Fibrat dhe proteinat shkaktojnë ngopje dhe ndihmojnë në uljen e marrjes së kalorive gjatë gjithë ditës për të nxitur rregullimin e peshës. Studimet që përfshinin 12 gra u kryen dhe vërtetuan se konsumimi i 1 filxhan (200 gram) qiqra përpara se të hahet ul sheqerin në gjak, kaloritë dhe oreksin gjatë ditës. Për më tepër, studimet zbuluan se kjo lloj makarona rrit performancën e zorrëve, zvogëlon nivelin e kolesterolit dhe kontrollon sheqerin në gjak.

Makarona me oriz kafe

Ky lloj është ndër varietetet më të njohura të makaronave pa gluten për shkak të strukturës dhe aromës së butë të përtypur. Të dy funksionojnë në mënyrë efektive si një zëvendësues i ushqimeve të ndryshme tradicionale të makaronave. Në kontrast me shumë varietete të ndryshme makaronash, orizi kaf vepron si një burim i besueshëm fibrash, me afro 3 gram në një filxhan të vetëm (1955 gram) kur shërbehen makarona të gatuara. Ai është ende i pasur me mikronutrientë thelbësorë si seleniumi, mangani dhe magnezi. Më tej, studimet tregojnë se krundet e përmbajtura në orizin kafe janë të mbushura me antioksidantë, të cilët janë komponime të shkëlqyera që luftojnë dëmtimin oksidativ të shkaktuar në qeliza dhe përmirësojnë shëndetin. Më shumë kërkime kanë vërtetuar se konsumimi i orizit kaf ngre antioksidantët që gjenden në gjak dhe ndihmon në frenimin e sëmundjeve kronike si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Megjithatë, të tjerë mund të gjenden në pjesët e makaronave pa drithëra dhe gluten të prodhuara nga zemrat e palmës. , Cassava dhe miell bajamesh.

Makarona Quinoa

Ky është një zëvendësues pa gluten duke vënë në dukje se makaronat e zakonshme zakonisht prodhohen nga quinoa e përzier me kokrra të ndryshme si orizi dhe misri. Shumica e njerëzve e përshkruajnë atë si me një strukturë pjesërisht kokrra që përmban një aromë arrë. Përbërësi kryesor, quinoa, rekomandohet me drithëra të njohura, sepse ka përmbajtje të lartë lëndësh ushqyese, përfitime gjithëpërfshirëse shëndetësore dhe shije mesatare. Makaronat Quinoa janë ndër burimet më të shquara me bazë bimore të proteinave të plota dhe ofrojnë një sasi të konsiderueshme të aminoacideve të rëndësishme që trupi i njeriut kërkon. Quinoa është një burim i besueshëm i mineraleve dhe vitaminave, duke përfshirë magnezin, folatin, fosforin, manganin, hekurin dhe bakrin. Për më tepër, është i pasur me fibra, duke ofruar rreth 3 g fibra në çdo çerek filxhani (43 g) makarona të thata. Kërkimet kanë gjetur se fibra vonon marrjen e sheqerit në enët e gjakut për të kontrolluar sasitë e sheqerit në gjak, rrit shëndetin e tretjes dhe rrit ngopjen për të penguar shtimin në peshë.

Noodles Soba

Janë një shumëllojshmëri makaronash të përgatitura nga mielli i hikërrorit. Ato përmbajnë një aromë arra, strukturë kokrrizore, janë të përtypur dhe janë të pranishme në madhësi dhe forma të ndryshme. Këto petë janë me kalori të ulët se disa lloje makaronash tradicionale dhe ofrojnë një sasi të konsiderueshme fibrash dhe proteinash. Një pjesë prej 2 ons (56 g) e petëve të gatuara që shërbehet ka pothuajse tre gram fibra, shtatë gram proteina dhe një sasi të konsiderueshme të shumë mikronutrientëve thelbësorë si tiamina dhe mangani. Hulumtimet zbulojnë se konsumimi i hikërrorit mund të lidhet me rritjen e presionit të gjakut, niveleve të kolesterolit dhe kontrollit të peshës. Ato kanë më pak indeks glicemik se niseshtetë e ndryshme, gjë që tregon se konsumimi i këtyre petëve nuk do të rrisë aq shumë nivelin e sheqerit në gjak.

Makarona me shumë kokrra

Disa varietete pa gluten prodhohen duke përdorur një përzierje drithërash të ndryshëm, duke përfshirë melin, quinoa, amarantin, misrin, hikërrorin dhe orizin. Përmbajtja ushqyese e këtij lloji të makaronave ndryshon ndjeshëm në varësi të shumëllojshmërisë së kokrrave të përdorura. Ata mund të kenë midis 1-6 g fibra për 57 g dhe 4-9 g proteina. Në shumicën e rasteve, makaronat me shumë kokrra janë një zëvendësues i përsosur i makaronave të zakonshme për individët me ndjeshmëri ndaj glutenit ose sëmundje celiac. Kjo lloj makarona është më afër teksturës dhe shijes me atë tradicionale. Sidoqoftë, është jetike të lexoni nga afër etiketën e përbërësve dhe të zgjidhni produktet më të mira të cilat janë pa gluten dhe kanë veti të tjera të rëndësishme.

Përfundim

Edhe pse makaronat mund të konsideroheshin dikur si të papërshtatshme për njerëzit që ndjekin pjatat pa gluten, sot ka një zgjedhje të kënaqshme. Rekomandohet të zgjidhni produktet që janë ekzaminuar dhe pa gluten për të shmangur efektet anësore negative dhe kontaminimin e kryqëzuar. Përveç kësaj, marrja e makaronave duhet të mbahet në moderim dhe të kombinohen makaronat me përbërës të ndryshëm ushqyes për të arritur ndihmat më të mira shëndetësore dhe për të mbajtur një vakt të plotë. Në rast se jeni në një dietë pa gluten për shkak të sëmundjes celiac, preferencave personale ose të qenit shumë të ndjeshëm ndaj glutenit, nuk ka nevojë të shmangni pjatat tuaja të preferuara.

Etiketat e postimeve:

Monika Wassermann është një mjeke dhe një shkrimtare e pavarur me bazë në MB, e cila jeton me macen e saj Buddy. Ajo shkruan në disa vertikale, duke përfshirë jetën, shëndetin, seksin dhe dashurinë, marrëdhëniet dhe fitnesin. Tre dashuritë e saj të mëdha janë romanet viktoriane, kuzhina libaneze dhe tregjet e cilësisë së mirë. Kur ajo nuk është duke shkruar, mund ta gjeni duke u përpjekur të meditojë më shumë, duke ngritur peshë ose duke u endur nëpër qytet.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }