Trendet më të fundit të shëndetit, stilit të jetesës dhe kulturës pop, të ofruara për ju!
 

Fb Në. Tw. Bëhu

Si të menaxhoni ankthin dhe stresin 

Si të menaxhoni ankthin dhe stresin

Me kaq shumë gjëra që po ndodhin sot në botë, nuk është çudi që shumë njerëz vuajnë stresi dhe ankthi. Të jetosh me stres dhe ankth afatgjatë nuk është e lehtë dhe mund të jetë e frikshme për ju të përballeni me detyrat tuaja të përditshme. Gjatë mësimit të kontrolloni stresin dhe ankthin mund të marrë pak kohë dhe praktikë, ka disa këshilla që mund të ndihmojnë për të sjellë lehtësim.

Ushtrim i rregullt

Mungesa e aktivitetit fizik, dieta e varfër dhe zakonet e këqija të gjumit mund të përkeqësojnë simptomat e ankthit. Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të qartë midis stërvitjes dhe menaxhimit të ankthit. Ushtrimi i rregullt dhe i moderuar krenohet me shumë efekte anësore pozitive dhe për këtë arsye rekomandohet si një nga mjetet më të vlerësuara dhe më efektive të menaxhimit të ankthit.

Kur vuani nga një periudhë ankthi, trupi juaj çliron sasi të mëdha të adrenalinës dhe hormoneve të stresit. Ushtrimi mund të përdorë mirë adrenalinën dhe të djegë hormonet e tepërta të stresit. Gjatë stërvitjes, truri juaj lëshon më tej endorfinë për të ngritur humorin tuaj. Pas stërvitjes, muskujt tuaj janë të lodhur dhe ka më pak gjasa të jenë të shtrënguar dhe të tensionuar.

Përveç kësaj, aktiviteti aerobik si vrapimi ose ecja e shpejtë mund të ndihmojnë në rregullimin e ritmit të frymëmarrjes, gjë që redukton ashpërsinë e simptomave të ankthit. Ndryshimi i mjedisit, veçanërisht kalimi i kohës jashtë në ajër të pastër, mund të krijojë gjithashtu një shpërqendrim të shëndetshëm për t'ju mbajtur nga modelet negative të mendimeve.

Shikoni dietën tuaj

Disa zgjedhje dietike mund të përkeqësojnë simptomat e ankthit. Mundohuni të hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Konsumimi i një sasie të madhe sheqeri mund t'ju japë një shpërthim të përkohshëm energjie, por ulja që rezulton në sheqerin në gjak mund t'ju bëjë të ndiheni të shqetësuar. Në mënyrë të ngjashme, kafeina dhe alkooli mund të përmirësojnë funksionin tuaj afatshkurtër, por të sjellin më shumë frikë dhe ankth më vonë.

Sipas hulumtimit, njerëzit që janë të kequshqyer mund të jenë më të prirur për të përjetuar simptoma të lidhura me ankthin. Magnezi është një mineral i rëndësishëm që varfërohet kur përjetojmë stres. Ushqimet e plota me bazë bimore dhe një shtesë e magnezit mund t'ju ndihmojnë për të rimbushur këtë mineral. Magnezi mund të ndihmojë gjithashtu për të relaksuar trupin tuaj dhe për të rregulluar gjumin tuaj.

Një nga mënyrat më efektive për të lehtësuar shpejt stresin dhe ankthin është CBD (cannabidiol). CBD është gjetur të jetë efektive për disa kushte ankthi duke përfshirë çrregullimin e panikut dhe çrregullimin e stresit post-traumatik (PTSD). Çamçakëz CBD nga JustCBD vijnë në doza të ndryshme dhe janë një alternativë e mirë për ata që preferojnë të mos përdorin barna farmaceutike.

Merrni frymë

Ushtrimet e frymëmarrjes janë një zgjidhje e dobishme për ankthin. Shumë njerëz me ankth priren të hiperventilohen. Hiperventilimi ju bën të nxirrni shumë shpejt, duke çuar në një çekuilibër të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në qarkullimin e gjakut. Kjo mund të rezultojë në simptoma fizike si rrahje të shpejta të zemrës, marramendje, gulçim, shtrëngim në gjoks dhe dhimbje gjoksi të cilat përkeqësojnë më tej ndjenjat e ankthit.

Hulumtimet kanë treguar se hiperventilimi i vazhdueshëm dhe i shpeshtë mund të çojë në mësimin e trupit tuaj për të hiperventiluar edhe kur nuk keni stres ose ankth të tepërt të pranishëm. Kjo sjellje njihet si sindroma e hiperventilimit. Hulumtimet kanë treguar se 25 për qind e pacientëve me sindromën e hiperventilimit përfundojnë shfaqja e çrregullimit të panikut. Prandaj, është e rëndësishme të mbani frymëmarrjen nën kontroll.

Ju nuk keni domosdoshmërisht nevojë të merrni frymë thellë për të kontrolluar frymëmarrjen tuaj. Thjesht ngadalësoni frymëmarrjen tuaj. Merrni frymë me hundë ngadalë dhe butësisht, mbajeni për disa sekonda dhe më pas nxirrni frymë ngadalë përmes buzëve të shtrënguara. Nëpërmjet këtij ushtrimi, ju mund të qetësoni trupin tuaj dhe të rivendosni në ekuilibër nivelet e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në trupin tuaj. Kjo nga ana tjetër do të ulë rrahjet e zemrës dhe do të zvogëlojë simptomat e ankthit.

Në tokë

Kur ndiheni në ankth, tokëzimi i vetes mund t'ju ndihmojë të rifitoni perspektivën dhe të kontrolloni reagimin tuaj derisa ankthi të kalojë. Mund t'ju ndihmojë gjithashtu të lironi tensionin dhe të lejoni që simptomat tuaja fizike të ulen. Përpiquni të praktikoni teknikat e tokëzimit kur ndiheni mirë, në mënyrë që t'i përdorni lehtësisht kur shfaqen simptomat e ankthit.

Një metodë e provuar e tokëzimit është teknika 5-4-3-2-1. Pranoni pesë gjëra rreth jush që mund t'i shihni, katër gjëra që mund të ndjeni, tre gjëra që mund t'i dëgjoni, dy gjëra që mund të nuhasni dhe një gjë që mund të shijoni. Duke iu kthyer shqisave tuaja, ju mund të përqendroheni në atë që është e prekshme dhe të parandaloni që mendja juaj të kthehet në më shumë ankth.

Një tjetër metodë e provuar dhe e provuar është relaksim progresiv i muskujve. Filloni duke tendosur një pjesë të trupit tuaj dhe duke e mbajtur tensionin për 15 sekonda. Më pas, relaksoni muskujt. Nëse është e nevojshme, mund të praktikoni tendosjen e të njëjtit grup muskujsh disa herë. Ndërsa lëvizni rreth grupeve të tjera të muskujve dhe i tensiononi dhe relaksoni ato, ju çlironi tensionin në të gjithë trupin tuaj.

Është e vështirë të luftosh me ankthin. Nëse lihet vetëm, stresi kronik dhe ankthi mund të shndërrohen në probleme më serioze të shëndetit mendor. Nuk ka asnjë zëvendësim për mbështetjen dhe terapinë profesionale të shëndetit mendor. Por, duke u kujdesur për veten dhe duke mësuar se si të menaxhoni simptomat tuaja, ju mund të ndërtoni një bazë të fortë për të trajtuar stresin dhe për të mposhtur ankthin.

Etiketat e postimeve:

MS, GP i Universitetit Durham Puna e një mjeku familjar përfshin një gamë të gjerë diversiteti klinik, i cili kërkon njohuri dhe erudicion të gjerë nga një specialist. Megjithatë, besoj se gjëja më e rëndësishme për një mjek familjar është të jetë njerëzor, sepse bashkëpunimi dhe mirëkuptimi mes mjekut dhe pacientit janë vendimtare për të siguruar kujdes të suksesshëm shëndetësor. Në ditët e mia të pushimit, më pëlqen të jem në natyrë. Që nga fëmijëria kam qenë e pasionuar pas shahut dhe tenisit. Sa herë që kam pushim, më pëlqen të udhëtoj nëpër botë.

Ju nuk keni leje për t'u regjistruar
.mkdf-page-footer .mkdf-footer-bottom-holder .mkdf-grid { gjerësia:100% !i rëndësishëm; }